Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AZMPS3735R1ZI
Call 08047632432 91% Response Rate
Send Enquiry
| Machine Type | Semi Automatic |
| Max Sheet Width | 2500 mm |
| Max Sheet Length | 3000 mm |
| Material | Mild Steel |
| Suitable Sheet | 7 Ply Board, 5 Ply Board |
| Max Slot Depth | 300 mm |
| Phase | Single Phase |
| Brand | VV Industry |
| Power | 10 HP |
| Speed | 100 rpm |
| Body Material | Steel Fabricated |
| Country of Origin | Made in India |
Use and characteristics:
Technical parameters and price:
Parameter Name | Specification |
Reamer plate diameter | 400 |
Size | 2400 |
Board area (mm) | 1400 x 2400 |
Max slot thickness (mm) | 300 |
Slot width (mm) | 7.0 |
(positive reamer) (mm) | 120 |
Slot speed (pieces/ min | 0-70 |
View Complete details
| Machine Type | Semi Automatic |
| Max Sheet Width | 2500 mm |
| Max Sheet Length | 3000 mm |
| Automation Grade | A |
| Material | Mild Steel |
| Suitable Sheet | 5 Ply Board, 3 Ply Board, 7 Ply Board |
| Max Slot Depth | 400 mm |
| Phase | Three Phase |
| Brand | VV Industry |
| Power Source | Electricity |
We are involved in manufacturing, supplying and exporting of Semi Auto Rotary Wheel Slotter which is highly suitable for varied industrial applications. This product is offered by our organization within reasonable price and with assurance of on-time delivery. We are offering it as per the below enlisted general features:
General Features:
Easy to operate.
The paperboard feeding is equipped with the manual feeding system and combined chain
Equipped with electric counter in order to precisely monitor the feeding quantity
Noise-free operations
Prolong service life of gears
High accuracy of process slotting
Equipped rollers are chrome plated so as to enhance the hardness
Its slotter register is equipped with electric digit adjustment which is 360 degree forward. The backward can be made easily
Self-locking system
With the dual-flake blade for trimming and sharp edge, it has high precision in operations
View Complete details
| Material | Mild Steel |
| Brand | VV Industry |
Use and characteristics:
Technical parameters and price:
| Parameter Name | Specification |
| Reamer plate diameter | 400 |
| Size | 2400 |
| Board area (mm) | 1400 x 2400 |
| Max slot thickness (mm) | 300 |
| Slot width (mm) | 7.0 |
| (positive reamer) (mm) | 120 |
| Slot speed (pieces/ min | 0-70 |
View Complete details
| Material | Mild Steel |
| Brand | VV Industry |
Use and characteristics:
Technical parameters and price:
Parameter Name | Specification | Specification | Specification |
Reamer plate diameter | 400 | 400 | 400 |
Size | 2200 | 2400 | 2600 |
Board area (mm) | 1400 x 2200 | 1400 x 2400 | 1400 x 2600 |
Max slot thickness (mm) | 300 | 300 | 300 |
Slot width (mm) | 7.0 | 7.0 | 7.0 |
(positive reamer) (mm) | 120 | 120 | 120 |
Slot speed (pieces/ min | 0-70 | 0-70 | 0-70 |
View Complete details