Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AZMPS3735R1ZI
Call 08047632432 91% Response Rate
Send Enquiry
| Roll Width | 2500 mm |
| Max Roll Dia | 1500 mm |
| Max Roll Weight | 3 ton |
| Operation | Pneumatic |
| Arm Movement | Double arm |
| Core Size | 5 inch |
| Clamp Type | Pneumatic |
| Brake Type | Electromagnetic, Manual, Hydraulic |
Parameter | |
Max. cut width | 1400 |
Power | 7.5 KW – corrugation |
| 3 Kw – Reel Stand |
Work speed | 60mtr / min |
View Complete details
| Roll Width | 2500 mm |
| Max Roll Dia | 1600 mm |
| Max Roll Weight | 6 ton |
| Machine Type | Carton Box |
| Operation | Electro hydraulic |
| Arm Movement | Double arm |
| Core Size | 3 inch |
| Clamp Type | Hydraulic |
| Brake Type | Hydraulic |
Main Configuration:
|
Parameter |
|
|
Max. cut width |
1400 |
|
Power |
7.5 KW – corrugation |
|
|
3 Kw – Reel Stand |
|
Work speed |
60mtr / min |
View Complete details
| Reel Type | Cable Drum |
| Load Capacity | 15–20 ton |
| Operation Type | Hydraulic |
| Core Diameter | 1400 mm |
| Reel Width | 1600 mm |
| Stand Type | Double Reel |
| Brand | VV Industry |
| Application | Paper Mill, Packaging, Printing, Textile, Cable Laying |
| Brake Type | Pneumatic Brake |
| Structure Material | Mild Steel |
Parameter | |
Max. cut width | 1400 |
Power | 7.5 KW – corrugation |
| 3 Kw – Reel Stand |
Work speed | 60mtr / min |
View Complete details
| Reel Type | Cable Drum |
| Load Capacity | 15–20 ton |
| Operation Type | Hydraulic |
| Core Diameter | 1400 mm |
| Reel Width | 1600 mm |
| Stand Type | Floor Mounted |
| Brand | VV Industry |
| Application | Cable Laying, Slitting, Printing |
| Brake Type | Hydraulic Brake |
| Structure Material | Structural Steel |
Parameter | |
Max. cut width | 1400 |
Power | 7.5 KW – corrugation |
| 3 Kw – Reel Stand |
Work speed | 60mtr / min |
View Complete details
| Reel Type | Film Roll |
| Load Capacity | 15–20 ton |
| Operation Type | Hydraulic |
| Core Diameter | 1400 mm |
| Reel Width | 1600 mm |
| Stand Type | Double Reel |
| Brand | mmt205 |
| Material | STEEL |
| Height | 3 FEET |
| Storage Capacity | 1 TON |
| Size | 52 INCHES |
| Color | BLACK |
| Usage/Application | FACTORY |
View Complete details
| Reel Type | Paper Reel |
| Load Capacity | 20–30 ton |
| Operation Type | Hydraulic Power |
| Core Diameter | 1200 mm |
| Reel Width | 1800 mm |
| Stand Type | Double Reel |
| Material | Mild Steel |
| Brand | VV Industry |
| Hydraulic Control | Electric Pump |
| Usage | Steel Plant, Cable Plant, Textile, Paper Mill |
| Structure Material | Steel |
Parameter | |
Max. cut width | 1400 |
Power | 7.5 KW – corrugation |
| 3 Kw – Reel Stand |
Work speed | 60mtr / min |
View Complete details
| Roll Width | 2500 mm |
| Max Roll Dia | 1400 mm |
| Max Roll Weight | 6 ton |
| Machine Type | Phenumatic |
| Operation | Pneumatic |
| Arm Movement | Single arm |
| Material | 1400MM Diamaeter |
| Core Size | 4 inch |
| Clamp Type | Hydraulic |
| Size/Dimension | 1400 MM,1600 MM,1800 MM,2000 MM |
| Brake Type | Hydraulic |
Our clients can get a wide range of Hydraulic Shaftless Mill Roll Stand from our organization. We are a client-centric organization and manufactured this product using ultra-grade raw material as per the the specifications given by them.
We are offering it as per the below specifications:
Effective width: 900mm-2200mm
Maximum paper roll diameter: Φ1500mm
Maximum support weight: 3T
Main axis: Φ242mm The web tension is monitored by manual brake and pneumatic brake
It is double rotary shafts having four arms support and two paper mill rolls
Its hydraulic control for the paper mill enables the clamp-open, roller up-down and centering
Springiness chucks are alternative
Additional Information:
View Complete details
| Roll Width | 2500 mm |
| Max Roll Dia | 1600 mm |
| Max Roll Weight | 3 ton |
| Operation | Electro hydraulic |
| Arm Movement | Four arm |
| Core Size | 5 inch |
Main Configuration:
Parameter | |
Max. cut width | 1400 |
Power | 7.5 KW – corrugation |
| 3 Kw – Reel Stand |
Work speed | 60mtr / min |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Material | steel; |
| Height | 1400 |
| Automation Grade | 1800 |
| Maximum Speed | 1400 |
| Power Consumption | 15 |
| Power Source | ac |
| Size/Dimension | 1400*1600*1800 |
| Voltage | 240 |
| Storage Capacity | 1400 |
| Size | 2000 |
| Color | white |
Additional Information:
View Complete details
| Roll Width | 2500 mm |
| Max Roll Dia | 1500 mm |
| Max Roll Weight | 6 ton |
| Operation | Electro hydraulic |
| Arm Movement | Single arm |
| Core Size | 4 inch |
| Clamp Type | Pneumatic, Hydraulic, Mechanical |
| Brake Type | Hydraulic, Pneumatic, Manual |
Parameter | |
Max. cut width | 1400 |
Power | 7.5 KW – corrugation |
| 3 Kw – Reel Stand |
Work speed | 60mtr / min |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Reel Type | Paper Reel |
| Load Capacity | 3–5 ton |
| Operation Type | Manual |
| Core Diameter | 1400 mm |
| Reel Width | 1600 mm |
| Stand Type | Double Reel |
| Material Of Construction | Stainless Steel(SS) |
| Make/Brand | Saro |
| Size | 1800mm |
With assurance of quality as per the international standards, we are offering Shaftless Mill Reel Stand. It is manufactured with ultra-grade raw material implementing latest technologies so that it can given expected performance at the clients end. Under the surveillance of our quality auditors, it is stringently tested on different parameter. To ensure clients' convenience, we render this product directly at the clients' premises within stipulated time-frame.
Specification:
View Complete details
| Reel Type | Paper Reel |
| Load Capacity | 15–20 ton |
| Operation Type | Motorized |
| Core Diameter | 1400 mm |
| Reel Width | 1600 mm |
| Stand Type | Pit Mounted |
| Brand | MMT650 |
| Material | STEEL |
| Height | 4 FEET |
| Storage Capacity | 1500 |
| Size | 3TON |
| Color | BLUE |
View Complete details
| Reel Type | Paper Reel |
| Load Capacity | 15–20 ton |
| Core Diameter | 1200 mm |
| Capacity | 3 |
| Number Of Grooves | Multi-Groove |
| Reel Width | 1800 mm |
| Stand Type | Double Reel |
| Brand | MMT |
| Diameter | 1500 MM |
We are involved in manufacturing, supplying and exporting of Corrugation Hydraulic Shaft Less Mill Roll Stand. This product is engineered implementing latest technologies under the supervision of diligent professionals. They used ultra-grade raw material for manufacturing this product. Moreover, it is tested on varied quality parameters to ensure its flawless and higher efficiency.
Specifications:
Effective width: 1200mm-2800mm
Maximum paper roll diameter: 1500mm
Maximum support weight: 5T
Main axis: Φ270mm
It is a double rotary shafts having four arms
Support two paper mill rolls
Installed with multi-point brake which is imported from ltaly to minimize the paper wastage
Equipped with:
Hydraulic control for paper mill roller
Motorized clamp-open and centering
View Complete details
| Brand | VV Industry |
We are involved in manufacturing, supplying and exporting of Corrugation Hydraulic Shaft Less Mill Roll Stand. This product is engineered implementing latest technologies under the supervision of diligent professionals. They used ultra-grade raw material for manufacturing this product. Moreover, it is tested on varied quality parameters to ensure its flawless and higher efficiency.
Specifications:
· Effective width: 1200mm-2800mm
· Maximum paper roll diameter: 1500mm
· Maximum support weight: 5T
· Main axis: Φ270mm
· It is a double rotary shafts having four arms
· Support two paper mill rolls
· Installed with multi-point brake which is imported from ltaly to minimize the paper wastage
Equipped with:
Hydraulic control for paper mill roller
Motorized clamp-open and centering
View Complete details
| Brand | VV Industry |
We are involved in manufacturing, supplying and exporting of Corrugation Hydraulic Shaft Less Mill Roll Stand. This product is engineered implementing latest technologies under the supervision of diligent professionals. They used ultra-grade raw material for manufacturing this product. Moreover, it is tested on varied quality parameters to ensure its flawless and higher efficiency.
Specifications:
· Effective width: 1200mm-2800mm
· Maximum paper roll diameter: 1500mm
· Maximum support weight: 5T
· Main axis: Φ270mm
· It is a double rotary shafts having four arms
· Support two paper mill rolls
· Installed with multi-point brake which is imported from ltaly to minimize the paper wastage
Equipped with:
· Hydraulic control for paper mill roller
· Motorized clamp-open and centering
View Complete details
| Brand | VV Industry |
Main Configuration:
Parameter | |
Max. cut width | 1400 |
Power | 7.5 KW – corrugation |
| 3 Kw – Reel Stand |
Work speed | 60mtr / min |
View Complete details