Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AZMPS3735R1ZI
Call 08047632432 91% Response Rate
Send Enquiry
Aiming at maximum level of client-satisfaction, we are offering Corrugation Machines which is manufactured strictly as per the specifications of our clients. These machines are highly reliable for longer service life and gives and excellent performance. We tested these machines with the help of our diligent quality auditors in order to ensure their flawlessness and greater operational efficiency. Our range includes Corrugation Single Face Paper Corrugating Machine, Oblique Type Corrugating Machine, Double Profile Corrugating Machine. For Better understanding of our customer we have given alternate names of the products also.
| Machine Type | Corrugation Machine |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Size | 105 inch |
| Power | 30 HP |
| Max Production Speed | 200 m/min |
| Number of Ply | 5 Ply |
| Flute Type | E Flute, BC Flute, B Flute, C Flute |
| Feeding Type | Manual Feed |
| Heating Method | Steam |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Brand | Mano |
| Production Capacity | 80m / Min |
| Number Of Flutes | B flute |
| Sheet Size | 1400mm |
| Corrugation Roller Diamaeter | 280 |
| HRC | 58-60 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Machine Type | High speed |
| Working Width | 1100 mm |
| Production Speed | 20 m/min |
| Size | 42,45,52&62 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Box Making Machine |
| Heating Type | Electric |
| Brand/Make | VV Industry |
| Power | 5-10Hp |
| Heating Load | 24-33Kw |
OBLIQUE TYPE SINGLE FACE PAPER CORRUGATING MACHINE
Suitable for converting paper into corrugated 2ply rolls.
The machine is fitted with two set of flute rolls, self loading reel stand with reel shaft.
Available Bush & Bearing Mounted:
Size | 42” | 45” | 52” | 62” |
Heating load | 21 KW | 24KW | 27KW | 33KW |
Power | 5HP | 5 HP | 7.5 HP | 10 HP |
(Bearing model is available in 100 feet 135 feet & 150feet per min) | ||||
View Complete details
| Machine Type | High speed |
| Working Width | 1500 mm |
| Production Speed | 20 m/min |
| Heating Type | Steam |
| Flute Type | E flute, C flute |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand/Make | VV Industry |
| Paper GSM Range | 100–250 GSM |
| Roll Diameter | 260 mm |
| Installed Power | 10 kW |
| Country Of Origin | China |
Salient features:
Durable
Customized design
Low maintenance
Specifications:
| Size | 42 " | 45" | 52 " | 62 " |
| Heating Load | 21 KW | 24 KW | 27 KW | 33 KW |
| Power | 5 HP | 5 HP | 7.5 HP | 10 HP |
| Output / min (Bush) | 60 ft | 60 ft | 60 ft | 60 ft |
View Complete details
| Machine Type | Finger type |
| Working Width | 1600 mm |
| Production Speed | 30 m/min |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Heating Type | Electric |
| Flute Type | E flute, A flute |
| Paper GSM Range | 100–250 GSM |
| Roll Diameter | 260 mm |
| Installed Power | 10 kW |
| Country Of Origin | India |
Suitable for converting paper into corrugated 2ply rolls.
The machine is fitted with two set of flute rolls, self loading reel stand with reel shaft.
Available Bush & Bearing Mounted
Size | 42” | 45” | 52” | 62” |
Heating load | 21 KW | 24KW | 27KW | 33KW |
Power | 5HP | 5 HP | 7.5 HP | 10 HP |
(Bearing model is available in 100 feet 135 feet & 150feet per min) | ||||
View Complete details
| Machine Type | High speed |
| Working Width | 1500 mm |
| Production Speed | 80 m/min |
| Heating Type | Electric |
| Flute Type | C flute, A flute, E flute |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand/Make | VV Industry |
| Paper GSM Range | 100–250 GSM |
| Roll Diameter | 260 mm |
| Installed Power | 10 kW |
| Country Of Origin | China |
Product Introduction :
View Complete details
| Machine Type | Board plant |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Max Sheet Size | 2000×3000 mm |
| Size | 42,45,52&62 |
| Usage/Application | Box Making Machine |
| Usage | Carton printing, Gluing, Stitching, Corrugated box |
| Power Source | Electric |
| Production Speed | 80 sheet/min |
| Brand | VV Industry |
| Heating Load | 24-33Kw |
Suitable for converting paper into corrugated 2ply rolls.The machine is fitted with two set of flute rolls, self loading reel stand with reel shaft.
(Available Bush & Bearing Mounted)
Size | 42” | 45” | 52” | 62” |
Heating load | 21 KW | 24KW | 27KW | 33KW |
Power | 5HP | 5 HP | 7.5 HP | 10 HP |
(Bearing model is available in 100 feet 135 feet & 150feet per min) | ||||
View Complete details
| Machine Type | High speed |
| Capacity | Power: 55kw |
| Working Width | 1600 mm |
| Production Speed | 100 m/min |
| Flute Type | E flute, B+C flute, A flute |
| Heating Type | Electric |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Brand/Make | VV Industry |
| Usage/Application | Hot plate: 15 x 600mm units |
| Speed | 100 / Min |
| Output Paper Width | 1600mm |
| Frequency | Steam pressure:0.8-1.3Mpa |
| Paper GSM Range | 100–250 GSM |
| Installed Power | 25 kW |
| Roll Type | Fingerless |
| Country Of Origin | China |
Since the inception of our firm, we are manufacturing and exporting a comprehensive array of superior-grade Double Facer. These double facers are manufactured by our professionals in compliance with the industry laid standards. Offered double facers are easy to handle and its steam pipe is divided into 3 sections.
Features:
Heating plate is manufactured using steel & polish plate
Steam pipe for heating plate is divided into 3 sections
Chain block on heating section
Pressure roller cooling section
Can make the paperboard flat and even lift up-down by hydraulic
Heating temperature for each section can be controlled
Air cylinder: dia. 160 mm x 250 mm stroke
Tension of upper cotton belt can be adjusted using:
One set manual adjusting device
One set pneumatic adjusting device
Drive roll stand 1 LOT:
Upper roller: Wrapped by wear-resisting rubber
Lower roller: Wrapped by wear-resisting rubber
Dip-feed lubrication system for gear box
Cotton belt 1 LOT:
With automatic deviation-correcting device
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Working Width | 1600 mm |
| Capacity | 21Kw,24Kw,27Kw,33Kw |
| Production Speed | 40 m/min |
| Heating Type | Electric |
| Flute Type | A flute, C flute, E flute, B flute |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand/Make | Saro Packaging |
| Usage/Application | 100Feet,120Feet,135Feet,150Feet |
| Speed | 5Hp,7.5Hp,10Hp |
| Output Paper Width | 42" 45" 52" 62" |
| Country of Origin | Made in India |
Oblique Type Single Face Paper Corrugating Machine
Suitable for converting paper into corrugated 2ply rolls.
The machine is fitted with two set of flute rolls, self loading reel stand with reel shaft.
(Available Bush & Bearing Mounted)
Size | 42” | 45” | 52” | 62” |
Heating load | 21 KW | 24KW | 27KW | 33KW |
Power | 5HP | 5 HP | 7.5 HP | 10 HP |
(Bearing model is available in 100 feet 135 feet & 150feet per min) | ||||
Additional Information:
View Complete details
| Working Width | 2000 mm |
| Production Speed | 200 m/min |
| Flute Type | A+B flute, C flute, B+C flute |
| Heating Type | Electric |
| Roll Type | Finger type |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Paper Width | 1800 mm |
| Paper GSM Range | 100–250 GSM |
| Installed Power | 35 kW |
| Country Of Origin | China |
Product Introduction
View Complete details
| Brand/Make | VV Industry |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Product Introduction
View Complete details
View Complete details