Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AZMPS3735R1ZI
Call 08047632432 91% Response Rate
Send Enquiry
Aiming at maximum level of client-satisfaction, we are offering the Corrugated Box Cutting & Creasing Machine which is manufactured strictly as per the specifications of our clients. These machines are highly reliable for longer service life and gives and excellent performance. We tested these machines with the help of our diligent quality auditors in order to ensure their flawlessness and greater operational efficiency.
| Machine Type | Semi Automatic |
| Max Sheet Width | 2500 mm |
| Max Sheet Length | 3000 mm |
| Material | Mild Steel |
| Suitable Sheet | 7 Ply Board, 5 Ply Board |
| Max Slot Depth | 400 mm |
| Phase | Three Phase |
| Power | 10 HP |
| Speed | 100 rpm |
| Body Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | VV Industry |
ECCENTRIC SLOTTING MACHINE :
Suitable for slotting and corner cutting for corrugated boards the machine is fitted with 3 slotting dies and 1 corner cutting die.
Specifications:
Size | 65” | 75” | 85” | 100” |
Strokes per min. | 30 | 30 | 30 | 30 |
Power | 2 HP | 3 HP | 3 HP | 5 HP |
View Complete details
| Board Type | Corrugated Board |
| Max Cutting Width | 1600 mm |
| Max Board Thickness | 20 mm |
| Cutting Method | Die Cut |
| Brand | VV Industry |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Table Length | 2000 mm |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | China |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Power Source | Manual |
View Complete details
| Working Width | 2000 mm |
| Max Sheet Size | 1800×2400 mm |
| Automation Grade | Manual |
| Operation Type | Manual feed |
| Power Source | Electric |
| Cutting Speed | 60 cut/min |
| Brand/Make | VV Industry |
| Max Sheet Thickness | 10 mm |
| Installed Power | 5 kW |
| Country Of Origin | India |
View Complete details
| Size/Dimension | 65",75", 85"100" |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
Backed by years of industry experience, we have been able to provide 4 Bar Rotary Cutting & Creasing Machine to the clients exactly according to the specifications. It is manufactured in our world class manufacturing facility using top-grade raw material. With the help of our quality auditors, we tested it on different parameters so as to ensure its quality as per the international standards.
Salient features:
Excellent performance
Customized design
Robust construction
Specifications:
| Size | 65" | 75" | 85" | 100" |
Output per min. | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs |
| Power | 2 HP | 3 HP | 3 HP | 5 HP |
View Complete details
| Brand/Make | VV Industry |
| Power Source | Electric |
4 BAR ROTARY CUTTING & CREASING MACHINE
Suitable for cutting and creasing the corrugated Boards. The machine is fitted with 4 bars (2 in front & 2 in back) front bars are fitted with cutting dies and the rear bars are fitted with creasing dies, side wheel adjustment is provided for increasing and decreasingthe height as per requirement.
Specifications:
Size | 65” | 75” | 85” | 110” |
Out put per min. | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs |
Power | 2 HP | 3 HP | 3 HP | 5 HP |
View Complete details
| Brand/Make | VV Industry |
Suitable for cutting and creasing the corrugated boards. The machine is fitted with 4 bars (2 in front & 2 in back) front bars are fitted with cutting dies and the rear bars are fitted with creasing dies, side wheel adjustment is provided for increasing and decreasing the height as per requirement.
Specifications:
Size | 65” | 75” | 85” | 110” |
Out put per min. | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs
|
Power | 2 hp | 3 hp | 3 hp | 5 hp |
View Complete details
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Carton box / Corrugatted box making |
| Brand | Saro |
| Size/Dimension | 65 " 75" 85 " 100" |
| Power | 2,3,5 -HP |
View Complete details