Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AZMPS3735R1ZI
Call 08047632432 91% Response Rate
Send Enquiry
We are a Film Lamination Machine manufacturer in India. We have been supplying our wide range of products to all over India customers. For Better understanding of our customer we have given alternate names of our products also.
| Working Width | 50 inch |
| Film Type | PET film, Bopp film, PVC film |
| Machine Type | Cold roll |
| Automation Grade | Semi- Automatic |
| Max Speed | 20 m/min |
| Film Thickness | 12 micron, 38 micron |
| Lamination Side | Both side |
| Number Of Rollers | 2 |
| Phase | 1.5HP |
| Brand | VV Industry |
| Paper Size | 24 " 32 " 36 " 48 " |
| Usage/Application | Carton Box Making |
Our organization has set up milestones of maximum client-satisfaction by offering Plain Film Lamination Machine to the clients. We manufactured this machine in accordance with the exact specifications of the clients in order to ensure its optimum functionality at the their end. With the help of our diligent quality auditors, we tested it on various parameters so that it can give flawless performance for longer time.
Used for lamination:
Greeting cards
Books
Cardboard cartons
It is equipped with:
Speed motor
Hard chromed rollers
Rewinder
Slitting stand
Standard accessories
| Size | 24" | 32" | 36" | 48" |
Speed P/Hrs. | 1800ft | 1800ft | 1800ft | 1800ft |
| Power | 1.5 H.P | 2 H.P | 2 H.P | 3 H.P |
View Complete details
| Max Web Width | 1600 mm |
| Lamination Type | Water based |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Substrate | Paper, Aluminium foil, Carton board |
| Max Speed | 150 m/min |
| Heating Type | Hot air |
| Number Of Rollers | 3 |
| Laminating Film | Green |
| Reel Diameter | 1200 mm |
| Core Size | 6 inch |
| Number Of Stations | 3 station |
| Brand | VV Industry |
We have put forth for our clients an impeccable range of Window Cum Plain Film Lamination Machine. These qualitative products are provided to the customers as per their requirements and preference to maximize their level of satisfaction in an efficient manner.
All our products are manufactured and developed following the international quality standards by our professionals. Listed below are the features:
| Size | 24" | 32" | 36" | 48" |
| Speed P/Hrs. | 1800ft | 1800ft | 1800ft | 1800ft |
| Power | 1.5 H.P | 2 H.P | 2 H.P | 3 H.P |
View Complete details