Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AZMPS3735R1ZI
Call 08047632432 91% Response Rate
Send Enquiry
| Machine Type | Finger type |
| Working Width | 1600 mm |
| Production Speed | 40 m/min |
| Heating Type | Electric |
| Flute Type | A flute, E flute |
| Automation Grade | Automatic |
| Paper GSM Range | 100–250 GSM |
| Roll Diameter | 260 mm |
| Installed Power | 10 kW |
| Country Of Origin | China |
With assurance of optimum functionality, we are offering Dual Profile Single Face Paper Corrugating Machine to our clients. We are a quality-focused organization so that this product is manufactured using premium-grade raw material which is collected from the reliable vendors. It is fully tested on different parameters in our advanced quality testing laboratory. It helps us to ensure this machine to be qualitative as per the international norms.
Salient features:
Longer service life
High operational efficiency
Excellent performance
Specifications:
| Size | 42 " | 45" | 52 " | 62 " |
| Heating Load | 21 KW | 24 KW | 27 KW | 33 KW |
| Power | 5 HP | 5 HP | 7.5 HP | 10 HP |
View Complete details