Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AZMPS3735R1ZI
Call 08047632432 91% Response Rate
Send Enquiry
| Material | Mild Steel |
| Brand | VV Industry |
Suitable for slotting and corner cutting for corrugated boards the machine is fitted with 3 slotting dies and 1 corner cutting die.
Specifications:
Size | 65” | 75” | 85” | 100” |
Strokes per min. | 30 | 30 | 30 | 30 |
Power | 2 hp | C3 hp | 3 hp | 5 hp |
View Complete details
| Machine Type | Semi Automatic |
| Max Sheet Width | 2200 mm |
| Max Sheet Length | 1800 mm |
| Material | Mild Steel |
| Suitable Sheet | 3 Ply Board, 5 Ply Board |
| Max Slot Depth | 250 mm |
| Size | 1400x2200 |
| Usage/Application | Carton Box |
| Brand | VV Industry |
Suitable for slotting and corner cutting for corrugated boards the machine is fitted with 3 slotting dies and 1 corner cutting die.
Specifications:
|
Size |
65” |
75” |
85” |
100” |
|
Strokes per min. |
30 |
30 |
30 |
30 |
|
Power |
2 hp |
C3 hp |
3 hp |
5 hp |
View Complete details
| Working Width | 2000 mm |
| Max Sheet Size | 1600×2200 mm |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Operation Type | Chain feeding |
| Power Source | Electric |
| Cutting Speed | 40 cut/min |
| Brand/Make | VV Industry |
Technical parameter:
Model | MIMT-2000 | MIMT-2400 |
Width of paper(mm) | 2000 | 2400 |
The most speed of paper(m/min) | 141 | 141 |
Slitting cutting | 3-5 | 3-5 |
Min. Press line width | 200mm | 200mm |
Min. Creasing width | 200mm | 200mm |
Outer radius of thin round edge | 260mm | 260mm |
Thickness of thin round edge | 1mm | 1mm |
Power(kw) | 4 Kw | 4 Kw |
Weight (kg) | 2000 Kgs | 2400 Kgs |
Size (L x W x H ) | 2630x1791x1130 | 2630x1791x1130 |
View Complete details
| Working Width | 2000 mm |
| Max Sheet Size | 1800×2400 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Operation Type | Manual feed |
| Power Source | Electric |
| Cutting Speed | 60 cut/min |
| Brand/Make | VV Industry |
4 BAR ROTARY CUTTING & CREASING MACHINE
Suitable for cutting and creasing the corrugated Boards. The machine is fitted with 4 bars (2 in front & 2 in back) front bars are fitted with cutting dies and the rear bars are fitted with creasing dies, side wheel adjustment is provided for increasing and decreasingthe height as per requirement.
Specifications:
Size | 65” | 75” | 85” | 110” |
Out put per min. | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs |
Power | 2 HP | 3 HP | 3 HP | 5 HP |
View Complete details
| Application | Corrugated Box |
| Max Web Width | 1400 mm |
| Max Line Speed | 200 m/min |
| Printing Type | Non Printing |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Suitable Material | Paper, Corrugated Board |
| Number of Stations | More than 4 |
| Die Type | Solid Cylinder |
| Feeding Type | Sheet Fed |
| Country of Origin | Imported |
View Complete details
| Brand/Make | VV Industry |
Suitable for cutting and creasing the corrugated boards. The machine is fitted with 4 bars (2 in front & 2 in back) front bars are fitted with cutting dies and the rear bars are fitted with creasing dies, side wheel adjustment is provided for increasing and decreasing the height as per requirement.
Specifications:
Size | 65” | 75” | 85” | 110” |
Out put per min. | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs |
Power | 2 hp | 3 hp | 3 hp | 5 hp |
View Complete details
| Brand | VV Industry |
| Power Source | Electric |
Specifications:
Size | 65” | 75” | 85” | 110” |
Out put per min. | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs |
Power | 2 HP | 3 HP | 3 HP | 5 HP |
View Complete details
| Brand/Make | VV Industry |
| Power Source | Electric |
4 BAR ROTARY CUTTING & CREASING MACHINE
Suitable for cutting and creasing the corrugated Boards. The machine is fitted with 4 bars (2 in front & 2 in back) front bars are fitted with cutting dies and the rear bars are fitted with creasing dies, side wheel adjustment is provided for increasing and decreasing the height as per requirement.
Specifications:
Size | 65” | 75” | 85” | 110” |
Out put per min. | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs |
Power | 2 HP | 3 HP | 3 HP | 5 HP |
View Complete details
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | VV Industry |
Suitable for cutting and creasing the corrugated boards. The machine is fitted with 4 bars (2 in front & 2 in back) front bars are fitted with cutting dies and the rear bars are fitted with creasing dies, side wheel adjustment is provided for increasing and decreasing the height as per requirement.
Specifications:
Size | 65” | 75” | 85” | 110” |
Out put per min. | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs | 100mtrs
|
Power | 2 hp | 3 hp | 3 hp | 5 hp |
View Complete details