Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AZMPS3735R1ZI
Call 08047632432 91% Response Rate
Send Enquiry
| Machine Type | Finger type |
| Working Width | 1600 mm |
| Production Speed | 30 m/min |
| Heating Type | Electric |
| Flute Type | A flute, E flute |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand/Make | VV Industry |
| Paper GSM Range | 120–300 GSM |
| Roll Diameter | 280 mm |
| Installed Power | 12 kW |
| Country Of Origin | China |
AVAILABLE BUSH & BEARING MOUNTED
Size | 42” | 45” | 52” | 62” |
Heating load | 21 KW | 24KW | 27KW | 33KW |
Power | 5HP | 5 HP | 7.5 HP | 10 HP |
(Bearing model is available in 100 feet 135 feet & 150feet per min) | ||||
View Complete details
| Brand/Make | VV Industry |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Product Introduction:
View Complete details